Strengere regels voor schenkingen

22/10/24 Via een schenking geef je een deel van je vermogen nog tijdens je leven aan bv. de volgende generatie, en dat op een fiscaal vriendelijke manier. Vanaf 2025 worden de regels voor schenkingen echter verstrengd.

Wie vanaf 01 januari 2025 geld of roerende goederen wil schenken zonder schenkingsrechten of erfbelasting verschuldigd te zijn, zal na schenking minstens 5 jaar in leven moeten blijven. Schenking van roerende goederen (aandelen, kunst, ...) wordt vaak gedaan om ervoor te zorgen dat je vermogen op een fiscaal voordelige manier naar de volgende generatie gaat, zonder dat er later hoge erfbelastingen moeten worden betaald. 

Bij het schenken van vastgoed zijn er steeds schenkingsrechten verschuldigd (volgens progressieve tarieven), maar bij de schenking van geld of roerende goederen kan je er ook voor opteren om dit niet te registreren bij een notaris, zodat er geen schenkingsrechten verschuldigd zijn. In dat geval moet de schenker nog wel minstens 3 jaar in leven blijven, en bij schenkingen vanaf 01/01/25 wordt termijn dus verlengd naar 5 jaar. Bij overlijden binnen deze termijn zijn er alsnog erfbelastingen verschuldigd over de waarde van deze schenking. Het verlengen van de wachtperiode betekent dat je voortaan langer vooruit moet plannen als je belasting op schenkingen en erfenissen wilt vermijden.

Wil je geen risico lopen dat de ontvanger bij een snel overlijden van de schenker alsnog erfbelasting verschuldigd is, kan je deze schenking laten registreren via je notaris. Je bent over de schenking dan wel schenkingsrechten verschuldigd. Maar deze liggen lager dan de belastingen over een erfenis. Voor schenkingen van gelden en roerende goederen in rechte lijn betaal je immers “slechts” 3% schenkbelasting, voor schenkingen aan andere personen is dat 7%.  Deze tarieven zouden op korte termijn niet wijzigen.

Opgelet, hoewel het dus erg interessant kan zijn om bij grotere vermogens reeds bij leven te schenken, is het ook belangrijk nog voldoende over te houden voor je oude dag. Tevens moet je steeds de rechten van je bevoorrechte erfgenamen (kinderen en echtgenoten) respecteren. Zij hebben immers steeds recht op een deel van jouw vermogen. Daarbij gaat de wetgever er vanuit dat de ouders, in principe, niet de bedoeling hebben één kind te bevoordelen ten opzichte van de andere kinderen. Daarom wordt er vermoed dat een schenking een voorschot op de erfenis is. Wanneer de ouder sterft zal het kind de waarde van de schenking moeten meenemen in de nalatenschap. De notaris zal met deze schenking immers rekening houden bij de verrekening van de erfenis tussen alle kinderen. Wil je hier als ouder toch van afwijken kan zo’n “schenking buiten erfdeel” binnen bepaalde grenzen. Het “vrij te bestemmen” gedeelte van je vermogen bedraagt de helft, ongeacht het aantal kinderen.

Meer tips & tricks? 

Lees meer

Als erkend accountantskantoor begeleidt Alteor de start van uw onderneming en zorgen we voor de verdere begeleiding bij de groei van uw activiteiten. 

Kwaliteit en professionaliteit krijgen een centrale plaats binnen onze dienstverlening. 

Op deze Actua pagina houden we je op de hoogte van fiscale topics, interessante weetjes, en nog veel meer.

Welkom bij Alteor !


Andere actua berichten

Voorafbetalingen vennootschapsbelasting 2025 (aanslagjaar 2026)

14/02/25 Vennootschappen krijgen een belastingverhoging aangerekend als ze onvoldoende of geen voorafbetaling vennootschapsbelasting uitvoeren. Verwacht je over dit boekjaar belastingen verschuldigd te zijn, dan is het belangrijk om voorafbetalingen te voorzien.

Lees meer

Investeringsaftrek 2025

10/02/25 Om ondernemingen aan te moedigen te blijven investeren krijg je bij  sommige investeringen een extra fiscale korting, de investeringsaftrek. Vanaf 2025 zijn er enkele wijzigingen.

Lees meer

Belasting meerwaarde aandelen

04/02/25 De nieuwe regering is van plan een “solidariteitsbijdrage” van 10% te heffen op de gerealiseerde meerwaarde van financiële activa, zoals aandelen, obligaties, trackers en cryptomunten.

Lees meer